Olumsuzluklarla Nasıl Başa Çıkalım?

Zorluklar, reddedilmeler, haksızlığa uğramak, kaybettiklerimiz, şahit olduğumuz kötü ahlaksal davranışlar, şiddet ve savaş haberleri, gelecek endişesi vs ruh halimizi olumsuz etkiler.

Olumsuzluklar hayatın olmazsa olmazıdır. Olumlu ve olumsuz şeyler varlıklarını birbirlerine borçludur. Her şey karşıtı ile var olur. Olumsuzluklardan kaçamayız. Ancak aynen aikido’da olduğu gibi karşımızdaki olumsuzluğun gücünden faydalanıp güçlenebiliriz. Nasıl mı?
Öncelikle, zorluklar karşısında hemen yılan, vazgeçen, olumsuz düşünce ve davranışlarıyla hareket kabiliyeti ve yaratıcılıklarını kilitleyenlerin olumsuzluğa hizmet ettiğini söyleyelim.( Yanında bedensel ve ruhsal zararlar bonusuyla üstelik)

Aslında yapmamız gereken biraz da çizgi film kahramanı gibi olabilmek. Defalarca düşen, uçurumdan yuvarlanan, kovalanan, kafasına kova düşen çizgi film kahramanlarının hemen ayağa kalkıp koşmaya başladıklarını hatırlıyor olmalısınız. Peki nasıl yapalım?

cizgi-film-kahmranlari-olumlu-dusunmek

1- Başımıza gelenleri yerel ve geçici olarak algılamak (kötümser düşünenler bu olumsuz halin sürekli ve sonsuza dek aynı kalacağını farz ederler)

2- Geçmişte yaşadığınız olumsuzlardan sonra bile hayatın devam ettiğini hatırlamak

3- İyimser bakış açısını ve olumlu algılama çabasını canlı tutmak (mesela, iş arkadaşlarınızdan biri günaydınınıza cevap vermediğinde, ‘bana gıcık oluyor’ demek yerine ‘ bir derdi mi var acaba’ diye düşünebilmek)

4- Yeni yollar denemek için hevesli olmak.

5- Düşünce ve konuşmalarınızdaki kelimelerin genelleyici/olumsuz ve karamsar olmasından kaçınmak

Not: Bir sonraki yazıda olumlu düşünce ve konuşma içeriklerindeki kelimelerden bahsedeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir